WYSTAWA
Kto ty jesteś?
Artyści i dzieci w dwugłosie o niepodległości
W tym roku obchodzimy stulecie niepodległości w Polsce. Chcąc upamiętnić to ważne historyczne wydarzenie postanowiliśmy stworzyć wystawę skierowaną do najmłodszej publiczności – do dzieci, ale także ich rodziców i opiekunów. Wystawa „Kto ty jesteś? Polak mały!” odpowiada na pytania czym jest Polska, Ojczyzna, niepodległość, patriotyzm, życie w wolnym kraju, tożsamość narodowa, dziedzictwo, możliwość przekazywania i pielęgnacji tradycji rodzimych.
Czym nasza wystawa różni się od pozostałych? Przede wszystkim tym, że odpowiedzi na zadane przez nas pytania pozostawiamy nie tylko artystom plastykom ale także dzieciom! Nasza wystawa zderza ze sobą dwie perspektywy: dorosłych artystów oraz dzieci. Na wystawie są one tak samo ważne jak prace dorosłych artystów, wszystko po to, aby obie wizje, uzupełniały się i pokazywały jak najszerszy obraz ojczyzny, w której żyjemy.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to prace polskich artystów tworzących dla dzieci. Do projektu zaprosiliśmy współcześnie tworzących grafików:
- Joannę Rusinek,
- Agatę Dudek,
- Mariannę Oklejak,
- Iwonę Chmielewską,
- Marcina Bruchnalskiego,
- Piotra Fąfrowicza,
- Mariannę Sztymę,
- Tomasza Samojlika,
- Joannę Concejo,
- Joannę Gębal,
- Piotra Sochę,
- Piotra Karskiego,
- Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.
Drugim głosem wystawy będą prace plastyczne dzieci wyłonione w ogólnopolskim konkursie.
Język ekspozycji i jej interaktywność dostosowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat, ich ciekawości i odczuwania wystawy wszystkimi zmysłami.
Pierwszym miejsce, w którym wystawa zostanie zaprezentowana jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Ekspozycja wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury to tak na prawdę dopiero początek projektu. Do współpracy zaproszamy inne instytucje kulturalne w mniejszych miastach województwa małopolskiego, centra kultury, galerie i muzea, które ugoszczą wystawę prócz samej ekspozycji otrzymają specjalnie przygotowane materiały dydaktyczne, by same mogły przeprowadzić działania towarzyszące wystawie.
Pragniemy także, by wystawa rozwijała się w każdym kolejnym miejscu jej prezentacji. W czasie warsztatów dzieci będą mogły zadecydować co najlepiej definiuje ich pojęcie niepodległość i tożsamości, bądź co ich zdaniem należy dodać wystawie, aby dawała jeszcze pełniejszy obraz przedstawionego zagadnienia.
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25, Zabytkowe Piwnice MCK
Zobacz zdjęcia wystawy
17.10-7.11 2017
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Do końca wystawy pozostało:
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)
Wstęp wolny
Wystawa otwarta w godzinach otwarcia Galerii:
wtorek-niedziela, godz. 10:00-18:00