Oferta dla szkół i bibliotek

Drodzy Państwo, eksperci Fundacji Czas Dzieci od przeszło dekady organizują dziesiątki wydarzeń literackich promujących czytelnictwo wśród dzieci młodzieży a także korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia prowadzą szkolenia, debaty, spotkania dla bibliotekarzy, edukatorów i nauczycieli, by choć trochę ułatwić ich pracę. 

  • Dzielimy się wiedzą dotycząca selekcji książek i zjawisk na rynku wydawniczy, mając świadomość ogromnej ilości wydawnictw wydawanych każdego miesiąca. 
  • Prowadzimy warsztaty z nowoczesnych, interaktywnych i intertekstualnych metod pracy z książką, prezentując je na wybranych przykładach współczesnej literatury. 
  • Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z zakresu marketingu kultury i promocji literatury dla młodego czytelnika. 
  • Prowadzimy warsztaty z zakresu badania potrzeb i rozwoju publiczności bibliotek, instytucji. 
  • Organizujemy we współpracy ze znakomitymi twórcami spotkania i warsztaty  odpowiadające na wybrane współczesne problemy i potrzeby młodych ludzi. 

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem spotkań i szkoleń zaplanowanych na najbliższe miesiące.

Książki do zadań specjalnych, czyli pomocowa rola ksiĄżek

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem spotkań i szkoleń zaplanowanych na sezon jesienno-zimowy. Koniec roku to czas, gdy pogoda sprzyja lekturze i wyciszeniu, jednak w przypadku młodych ludzi obfituje też w szereg wyzwań natury społecznej i psychologicznej. 

Problemy z akceptacją w grupie, wykluczenie, bullying a może po prostu samotność dziecka, uciekającego w świat nowych technologii i używek. W każdym wypadku pomocą może być odpowiednio dobrana i podsunięta w odpowiednim momencie książka. 

Dzielimy się z Wami wieloletnim doświadczeniem. Wykorzystajcie je w swojej pracy, wyborach zakupowych dla bibliotek, organizacji wydarzeń literackich i profilaktycznych.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie rezerwacji terminów. Napisz na adres biuro@czasdzieci.pl

Wykłady i warsztaty dla bibliotekarzy i edukatorów

Kliknij nazwę warsztatu, aby rozwinąć szczegółowy opis.

Piękne, mądre i bez tabu

Wykład prezentujący najnowsze trendy na rynku książki dziecięcej. Odpowiada na pytanie, czym jest tabu naszych czasów, jak się zmieniało w kontekście publikacji dla dzieci, jak prezentować tematy trudne, kontrowersyjne, a niewątpliwie potrzebne. 

Podczas wykładu zaprezentowane zostanie ok. 40 publikacji, które mogą stanowić wsparcie w najważniejszych wyzwaniach przed jakimi staje dziecko w tym wieku, które poprzez doskonałą treść i formę poruszają emocje, zwracają uwagę, budzą refleksję, a przede wszystkim stanowią pretekst do rozmowy lub pracy dotyczącej określonego tematu.  

Czas trwania: 2 h
Forma: wykład z dyskusją
Certyfikaty dla uczestników
Cena: 1500 netto + koszt dojazdu 

Opcjonalnie możliwa jest realizacja warsztatu metodycznego (1h) prezentującego jak z prezentowanymi książkami pracować w sposób angażujący i skuteczny.
Dopłata: 1000 netto

W lustrze literatury, czyli nastolatki bez tajemnic

Wykład prezentujący najnowsze trendy na rynku książki młodzieżowej (10-15 lat): tematy związane nie tylko z zainteresowaniami młodych ludzi ale przede wszystkim z relacjami interpersonalnymi i akceptacją emocjonalności i tożsamości. Na wykładzie zostaną zaprezentowane książki, które pełnią funkcje wspierające, odpowiadające na pytania których często młodzi ludzie nie postawią rodziców ani opiekunom, z którymi pozostają sami. Książka w tym wieku może pełnić funkcję przyjaciela, który nie ocenia a towarzyszy i podpowiada, naturalnie pod warunkiem, że to właściwa książka.

Czas trwania: 2 h
Forma: wykład z dyskusją
Certyfikaty dla uczestników
Cena: 1500 netto + koszt dojazdu 

Opcjonalnie możliwa jest realizacja warsztatu metodycznego (1h) prezentującego jak z prezentowanymi książkami pracować w sposób angażujący i skuteczny.
Dopłata: 1000 netto

Young adults dla odważnych, czyli jak literatura odpowiada na problemy i potrzeby współczesnym młodych ludzi

Wykład prezentujący ofertę wydawniczą skierowaną do odbiorcy powyżej 15 r.ż. to przegląd wartościowych tytułów skupionych wokół interesujących młodych ludzi tematów. 

Ogromny wybór literatury niskich lotów promowanej przez wydawców może wywołać mylne przekonanie, że nie ma alternatyw. Naturalnie są, trzeba tylko je odkryć, a następnie rekomendować młodzieży. 

Na szkoleniu zostaną zaprezentowane nie tylko określone pozycje wydawnicze, ale także zostaną omówione schematy i cechy książek, których młodzież szuka.

Czas trwania: 2 h
Forma: wykład z dyskusją
Certyfikaty dla uczestników
Cena: 1500 netto + koszt dojazdu 

Opcjonalnie możliwa jest realizacja warsztatu metodycznego (1h) prezentującego jak z prezentowanymi książkami pracować w sposób angażujący i skuteczny.
Dopłata: 1000 netto

Oferta dostępna od stycznia 2025 

Osoba prowadząca

Agnieszka Karp-Szymańska

Ukończyła studia na kierunku filologia polska, ze specjalizacją dydaktyczną (UP, Kraków) oraz studia podyplomowe z zarządzania w kulturze (UJ, Kraków), a także studia z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży (UW, Warszawa). Specjalistka UX Designer (SWPS, Wrocław), specjalizująca się w badaniu potrzeb i projektowaniu doświadczeń, również w dziedzinie kultury. Od przeszło 18 lat pracuje jako animatorka kultury, związana z branżą wydawniczą, wydarzeniami kulturalnymi promocją czytelnictwa.

Twórczyni i współwłaścicielka portalu CzasDzieci.pl, a także założycielka i prezeska zarządu Fundacji Czas Dzieci, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Od 2014 do 2018 odpowiedzialna za program i produkcję Festiwalu Literatury dla dzieci. Od 2019 dyrektorka Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Inicjatorka wielu niestandardowych akcji m.in. Ostry Dyżur Literacki, który leczy nietolerancje czytelnicze u dzieci.

Pracuje jako ekspertka, konsultantka merytoryczna, członkini kapituł konkursowych. Prowadzi wykłady, webinary oraz warsztaty dotyczące współczesnych trendów w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz sposobów promocji literatury dla młodych. Od 4 lat prowadzi podkast Ostry Dyżur Literacki a także podkasty na zaproszenie wydawców.  Na stałe współpracuje z magazynami „Newsweek Psychologia Dzieci” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”. Wyróżniona: Dyplom stulecia PTWK w uznaniu zasług dla rozwoju i znaczenia polskiej książki (2022), oraz statuetką IKARA za „niekonwencjonalne, popularyzatorskie działania, zarówno animacyjne – skierowane do dzieci, jak i krytyczno-literackie – skierowane do ich opiekunów”(2024). W 2023 r. była stypendystką Ministra KiDN z zakresu upowszechniania kultury. W wyniku tego projektu badawczego powstał raport „Diagnoza potrzeb dziecięcego odbiorcy wydarzeń kulturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem promocji czytelnictwa”.

Agnieszka Karp-Szymańska

Spotkania i warsztaty z autorem dla dzieci i młodzieży

Proponujemy Państwu organizację wydarzeń w całości prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego – autora, który ze współczesnymi wymagającymi tematami radzi sobie lepiej niż ktokolwiek, a jego partnerski kontakt z dziećmi i młodzieżą budzi ich zaufanie i entuzjazm. Dla Janiszewskiego nie ma tematów tabu – pisze „o tym, o czym nie opowiedzą rodzice”. To hasło pojawiające się na jednej z jego najbardziej znanych serii, świetnie określa charakter pracy autora.

Kliknij nazwę spotkania, aby rozwinąć szczegółowy opis.

Co się dzieje w twoim ciele, czyli seria „Kurzol”

Przygody Antka i Kurzola to nowa seria książek w nurcie SELF-REG, która rodzicom przypomni znakomity serial „Było sobie życie” ale odpowiada na bardzo aktualne problemy. 

Podczas angażujących spotkań dzieci dowiadują się jaki wpływ na zdrowy sen ma spożywanie słodyczy czy oglądanie filmików w sieci, skąd się bierze strach i jak sobie z nim radzić. Dzięki rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą, dzieciom łatwiej będzie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na ich samopoczucie i zachowanie.

Rekomendowany wiek uczestników: 7-10 lat
Cena: 2000 netto + koszt dojazdu

Nie tylko narkotyki, czyli na czym polega uzależnienie

„Książka o narkotykach. Nieporadnie” która stała się inspiracja do tych spotkań powinna być na liście lektur obowiązkowych. Kto z nas ma bowiem taką wiedzę, by być dla młodzieży autorytetem w świecie w którym nie ma autorytetów? Kto jest w stanie nie tylko przestrzec ale przede wszystkim uświadomić młodych ludzi, jakie konsekwencje mają ich decyzje, gdy substancje psychoaktywne są  dookoła nas. Mają do nich dostęp nasze dzieci, ale my – dorośli też im ulegamy. To bez wątpienia pierwsza książka dotyczącą problemu uzależnień, bez oceniania, bez moralizatorskiego smrodku, w partnerskiej rozmowie, z ogromną porcją wiedzy. 

Rekomendowany wiek uczestników: 12+ lat
Cena: 2500 netto + koszt dojazdu 

O autorze

Boguś Janiszewski

Boguś Janiszewski

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej.

Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią”: „Ekonomia” „Polityka”, „Mózg”, „Kosmos”, „Sztuczna Inteligencja”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, „Sex”, a także „Rewolucje”, „Mury” i „Wojny”. Dla Wydawnictwa Agora dla dzieci i Fundacji ISKIERKA wspólnie z Maksem Skorwiderem stworzył charytatywnie książkę-cegiełkę „O, choroba”, pomagającą dzieciom z chorobami nowotworowymi. W 2023 roku rozpoczął współpracę z ilustratorką i autorką książek dla dzieci Nikolą Kucharską. Współpraca ta zaowocowała serią książek-komiksów pt.”Kurzol”. Najnowszą książką autora jest „Książka o narkotykach. Nieporadnik”.

Od przeszło dekady na podstawie tematów poruszonych w książkach prowadzi spotkania i warsztaty dla dzieci, młodzieży ale także edukatorów, bibliotekarzy i opiekunów. Zarówno jednym jak i drugim stara się przybliżyć to co często niezrozumiałe a jednak niezwykle ważne.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie rezerwacji terminów.